Udskriv siden

Ida og Marie i Queens Garden

Af: Torben Houborg [Webmaster]

Hotel Royal og Eliteidræt Århus støtter Ida Marie Baad Nielsen og Marie Thusgaard Olsen med 25.000 til VM for 29er, som afholdes på Bahamas i Januar 2010
Hotel ejer (Hotel Royal) Jens Richard Pedersen som også støttede Ida og Marie i 2009, har anerkendt deres store indsats og flotte resultater ved igen i 2010 at støtte sejler med 25.000 kr til deres deltagelse i VM for 29er - som afholdes på Bahamas fra 2-9 Januar 2010. Ida og Marie er regerende Verdensmestre for kvinder, og med støtten er det gjort muligt at forsøge at forsvare titlen.
29er VM 2010 afholdes samtidig med VM for den Olympiske 49er, her er 5 Danske besætninger tilmeldt og i lillesøster klassen 29er er 3 Danske besætninger tilmeldt. Alle både er pakket i en container på Århus havn og sendt i forvejen, de er nu vel ankommet, og 49er sejlerne har været på fortræningstur og siger at forholdene er fantastiske. Transporten af udstyr er arrangeret og betalt af Dansk Sejlunion.
Arrangementet fandt sted i Queens Garden på Hotel Royal i hjertet af Århus onsdag 9. december. Et stor tillykke til de to Århus sejler, og et tak for hjælpen til Jens Richard Pedersen og Eliteidræt Århus.

12.12.2009

SPONSORER